Stanice Zima

Zveme tě na týdenní zimní zážitkovou akci pod taktovkou Hnutí Brontosaurus – Rozruchu a Velkého vozu. Pojeď s námi Stanici Zima do slovenských hor, kde tě čeká program v duchu polárního výzkumu.

Co tě čeká?

 • Zažiješ si zimní přírodu, aniž bys riskoval omrzliny,
 • vyzkoušíš si rozdělání ohně na sněhu,
 • budeš putovat na sněžnicích a spát ve stanu (či v záhrabu),
 • různorodý tematický program na Stanici a v jejím okolí.

Nejedná se o extrémně fyzicky náročnou akci, přihlásit se může kdokoli, kdo má rád hory a pobyt v přírodě. Akci pořádají zkušení organizátoři z řad Hnutí Brontosaurus a Velkého vozu.

Stan a sněžnice

Základní fakta

Kdy?

11. až 18. února 2017 (odjezd na akci v noci z pátku 10. na sobotu 11. února, návrat v neděli 19. února ráno, nutno se účastnit celé akce, pozdější příjezdy či dřívější odjezdy nejsou možné)

Kde?

Slovensko, Pomezí Nízkých Tater, Slovenského ráje a Stolických vrchů.

Co?

Zimní zážitková akce, pořádá základní článek Hnutí Brontosaurus – Rozruch a spolek Velký vůz.

Jak?

Ubytování v objektu pro cca 35 osob, topí se v kamnech, objekt bez elektřiny, s vodou z pramene u objektu. Součástí akce je třídenní putovní část, na které dvě noci budeme spát ve stanech či v záhrabu.

Pro koho?

18–30 let (je možné se dohodnout na výjimce)

Cena?

2700 Kč při přihlášení do 30. listopadu 2016, 3000 Kč po tomto datu.

Stipendijní fond

Rád(a) bys jel(a), ale z finančních důvodů je to pro tebe obtížné? Pak můžeš využít náš stipendijní fond. Napiš nám, proč bys právě ty potřeboval(a), abychom ti na účastnický poplatek přispěli až 1000 Kč. Nebudeme nikde zveřejňovat, kdo stipendijní fond využil.

Líbí se ti myšlenka stipendijního fondu, ačkoli sám ho nepotřebuješ? Pak je tu možnost do něj přispět. Částku, kterou za kurs zaplatíš, můžeš libovolně zvýšit, rozdíl mezi cenou kursu a tím, co zaplatíš, odešleme do stipendijního fondu. Velmi si vážíme každého, kdo do stipendijního fondu takto přispěje, ať je jeho příspěvek jakkoli vysoký. Pokud bude tvůj příspěvek do fondu alespoň 500 Kč, jako poděkování od nás navíc obdržíš žolíka, kterého budeš moci využít v průběhu akce. Jak lze žolíka využít, to se dozvíš v pravý čas.

Tým Stanice Zima

Blanka

Blanka

Gimli

Gimli

Honzík

Honzík

Katka

Katka

Klara

Klára

Lukáš

Lukáš

Martina

Martina

Míša

Míša

Přemek

Přemek

Wawi

Wawi

FAQ — často kladené otázky

Pokud tu nenajdeš odpověď na svou otázku, neváhej se nás zeptat e-mailem – Kontakty najdeš tady.

 • Pro koho je akce určena?

  Pro lidi, kteří ještě nemají zkušenosti s putováním a spaním v zimní přírodě. Měl(a) bys mít ale zkušenost s letním puťákem, se spaním venku, odhodlání tolerovat jistou míru nepohodlí, ochotu spolupracovat s ostatními, chuť zkoušet nové věci a náladu si občas zablbnout. Akce je koncipována tak, že by ji zdravý člověk měl bez problémů zvládnout, pokud bude dodržovat základní principy pro chování v zimní přírodě.

 • Co všechno zahrnuje uvedená cena?

  V ceně je zahrnut program, ubytování, strava (mimo stravy na putovní části), pitný režim a půjčovné sněžnic. V ceně není zahrnuta doprava na/z akce (do/z Popradu). Budeme však organizovat společnou dopravu na akci i z akce, a to tak, aby jízdné bylo co nejlevnější.

 • Nikdy jsem na žádné podobné akci nebyl(a). Jak si to mám představit? Co je to vlastně zážitkovka?

  Deset dní plných zážitků. Denní i noční hry, zimní putování, chvíle vyčerpání i odpočinku, inspirující okamžiky, řada podnětů, které možná vnesou do tvého života něco nového. Zážitkovka: Je to takový tábor pro dospělé. Nebude na něm žádná celotáborová hra, ale přitom pestrý program od rána do večera, občas i do noci či do rána.

 • Noční hry a zima, to se mi nechce líbit. Není to nepříjemné?

  Je to výzva. Máš šanci dokázat, že to zvládneš, a posunout tím své hranice, rozšířit si obzory. Pocit uspokojení z překonávání a překonání překážek a nastražených léček je naveskrz příjemný. Nemluvě o následné relaxaci. Navíc program bude pečlivě sestaven tak, aby ti přinesl zážitky, ale nezruinoval tě.

 • Kouřím/denně holduji alkoholu. Je to problém?

  Na akci je absolutní zákaz alkoholických nápojů. V zimě obecně nedoporučujeme zahřívat se alkoholem (maximálně až v bezpečí chaty). Alkohol způsobuje rychlejší ztráty tepla a tím pádem i výrazně vyšší pravděpodobnost umrznutí. Není povolen ani iontový nápoj v podobě piva či placatka na zahřátí. Přestávky na cigaretu uprostřed programu mohou rušit tebe i ostatní.

 • Jsem hodně zimomřivý/á, přežiju to?

  S vhodným vybavením (poradíme) může každý zdravý člověk být venku bez zdravotních potíží. V záhrabu či iglů může být až překvapivě teplo.

 • Byla jsem už na dvou zážitkovkách, má smysl abych jezdila na Stanici Zima?

  Určitě ano, akci vymýšlíme pro lidi jako ty, kteří už třeba na zážitkové akci byli, ale spojení prázdninovky a zimy pro ně může být nové.

 • V zimě spím venku běžně, nebude to pro mě nuda?

  Myslíme si, že ne. Program, který připravujeme, je různorodý a náročný po různých stránkách.

 • Co se stane, když to nebudu zvládat?

  Při plánování uvažujeme o bezpečnosti, a když něco nebudeš zvládat, vždy budeš mít nějakou možnost “přestávky” nebo pomoci. Program na akci je dobrovolný, nebudeme tě tedy do ničeho nutit.

 • Kolik tam bude lidí?

  Na začátku maximálně 26 účastníků (včetně tebe), 10 organizátorů. V průběhu akce se ti může zdát, že bude lidí více nebo méně, někdy můžeš být i úplně sám. A na konci bychom byli rádi, kdyby nás bylo alespoň tolik jako na začátku.

 • Mohu si s sebou vzít své oblíbené zvířátko?

  Litujeme, ale účast zvířecích miláčků na akci není možná.

 • Budu tam mít vůbec nějaké volno?

  V programu samozřejmě počítáme i s přiměřeným odpočinkem, budeš mít čas popovídat si s ostatními účastníky nebo v klidu o samotě popřemýšlet nad všemi těmi zážitky. Většina akce je ale naplněna nejrůznějšími aktivitami. Veškerý program je dobrovolný, pokud se však chystáš vyrážet na soukromé celodenní výlety do okolí, je asi lepší zvážit, jestli bys raději neměl jet na chatu s kamarády.

 • Mohu s sebou vzít svou manželku/dědečka/tchyni/vnoučátka?

  Proti rodinným příslušníkům či jiným oblíbencům splňujícím kritéria účastníka nic nenamítáme. Ale zvaž dobře, zda i oni se chtějí aktivně zúčastnit programu, a počítej s tím, že rozhodně ne vždy budete moci být spolu a někdy byste mohli být i takříkajíc “postaveni proti sobě”.

 • Mám zdravotní handicap, mohu se akce i tak zúčastnit?

  Napiš nám detaily, uvidíme.

 • Jsem vegetarián(ka). Umřu na akci hlady?

  Předpokládáme vaření jídel, kdy bude dostupná i vege varianta. Případná další omezení budeme muset projednat individuálně.

 • I o dovolené musím několikrát denně vyřizovat maily a být na telefonu k dispozici svým obchodním partnerům. Půjde to?

  Těžko. Leda by sis přivezl(a) vlastní notebook s bezdrátovým připojením k Internetu a navíc ho dokázal(a) spolu se svým mobilním telefonem za všech okolností uchránit před sněhem, vodou, ohněm, nečistotami a nárazy všeho druhu. Jakkoliv ti nedoporučujeme to zkoušet, zajímalo by nás, jestli je to možné. A navíc – uvaž, že času a chuti na komunikaci s vnějším světem budeš mít zřejmě zatraceně málo.

 • Můžu z akce odjet na služební cestu a zase se vrátit?

  To by asi nešlo. Akce vyžaduje tvoji fyzickou i psychickou přítomnost po celou dobu.

Stopy ve sněhu

Interiér Stanice Zima

Přihláška

Přihlášku najdeš zde.
Příhlášky budou uzavřeny 23. 12. 2016.

Vybavení

Co by sis měl(a) vzít s sebou

Kdybys měl(a) problém se sehnáním nezbytného vybavení, napiš nám, možná budeme schopni poradit, kde ho zapůjčit. Pokud máš další dotazy k vybavení, pak také určitě napiš. Přizpůsob prosím svou výbavu aktuálnímu počasí a svému zdraví. Pamatuj, že na akci se bude rozdělávat i oheň. Tedy není příliš rozumné s sebou brát nejnovější membránové vybavení v hodnotě desítek tisíc korun. Povinné vybavení budeme kontrolovat, a pokud ho nebudeš mít, pak se může stát, že se na výpravu vůbec nedostaneš.

Nezbytné:

 • Zimní spacák / 2 třísezónní spacáky (komfort okolo -5 vnitřní, vnější třeba i kolem 0), které lze vložit do sebe. Ideální je péřový spacák, který má komfort okolo -15 níže, extrem -30. Další kombinace může být následující: místo vnějšího spacáku použít žďárák, ale pak je třeba, aby vnitřní spacák byl trochu teplejší než v případě dvou spacáků (komfort -10). Pozor, nestačí pouze zkoumat hodnoty na spacáku (mohou být zavádějící a každý jsme jiný)! Je dobré vědět, že se ve spacáku opravdu v noci v zimě vyspíš. Vyzkoušej to prosím před akcí!
 • Karimatku, nejlépe alespoň 1,4 cm tlustou nafukovačku, či 1,4 cm tlustou karimatku z EVA pěny, nebo dvě obyčejné karimatky, možno doplnit alumatkou, opravdu však nestačí pouze jedna alumatka! Pamatuj, že při spaní na sněhu je nejdůležitější být dobře izolován od země.
 • Boty kotníkové, nejlépe kožené pohorky, nepromokavé, vyšláplé. Před cestou je nezapomeňte ošetřit (vhodný je vosk na boty).
 • Krosna – kvalitní batoh, který se Ti dobře ponese. Na batohu by neměly být navěšeny těžké igelitky atp. Při volbě batohu dbej na pohodlí svých zad.
 • Kalhoty – stačí např. softshellové. Kalhoty by měly být teplejší, nicméně není úplně vhodné brát si oteplováky, v kterých se člověk snadno zapotí (i ty se ale v případě nedostatku mohou použít). Ideální jsou pevné kalhoty s membránou, ale rozhodně nejsou nutné.
 • Rukavice – nejlepší jsou palčáky z kůže, které jsou péřové nebo plněné jiným vhodným materiálem. Použitelné jsou ovšem i třeba lyžařské rukavice. Pokud si rukavice nechceš zničit, nebo bys v palčácích byl příliš neohrabaný, pak vezmi i prstové rukavice na práci. Další možností jsou prstové rukavice s vložkou.
 • Čepice
 • Bunda – je možné použít slabší bundu pro pohyb, večer pak v kombinaci s teplou mikinou navíc. Další možností je péřovka či lyžařská bunda, ale počítej s tím, že Ti v ní může být občas krapet horko. Je možno vzít si lehkou bundu na pohyb a teplou pak na večer, ale v tom případě zase počítej, že jednu bundu vždy poneseš na zádech.
 • Termoska – alespoň litrová a nejlépe ověřená, že v ní vydrží nápoj teplý celý den.
 • Zapalovač, sirky, popř. kdo si rád hraje, tak křesadlo.
 • Jídlo – co si budeš muset vzít, bude upřesněno před akcí. V zimním období se doporučuje jíst jídla s vysokou výživovou hodnotou. Např. chleba se sádlem, škvarky, vysočinu, ale existují i méně masité možnosti: čokoláda, oříšky, sušené ovoce, proteinové tyčinky ze soji atd.
 • Pet lahev na 1,5 l.
 • Čelovka + náhradní baterky.
 • Občanka, kartička pojištěnce a dostatečná hotovost – alespoň 20 € – (v neděli budeme končit v restauraci, cesta zpátky něco stojí + pro strýčka příhodu, kdyby potřeboval nějaký drobák). Na Slovensku platí eura.
 • Léky, které užíváš + něco proti nachlazení/bolení v krku.
 • Termofolie – měla by být dostupná v lékárně, může být velmi užitečná v případě podchlazení.
 • Šátek – na krk/hlavu/zavázání očí.
 • Přezůvky – na dovnitř do chaty, podlahy budou studené. Vezmi nějaké lehké.

Nezbytné pro skupinu:

Z následujícího vybavení vezmi prosím to, o které jsme tě požádali e-mailem. V případě, že by to nešlo, dej nám prosím obratem vědět (např. sekera, o které jsi si myslel, že ji máš, má rozbité topůrko).

 • Stan – napiš nám prosím do dotazníčku, jaký stan bys mohl vzít. Pokud nemáš, pak tě přidělíme k někomu, kdo mít bude.
 • Pila
 • Sekera
 • Lopata na sníh
 • Ešus, vařič – nejlépe nějaký, který je použitelný i v zimě (plynový vařič, bomba s čtyřsezónní směsí a alespoň 400 g).
 • Lékárnička

Velmi žádoucí:

 • Ponožky, nejlépe nějaké teplé do pohorek. Proti puchýřům je dobré používat více párů najednou. Pokud se namočíš, tak je velmi příjemné si přezout ponožky, než budeš mít z nohou dva rampouchy, proto doporučujeme s ponožkami nešetřit a vzít si klidně 4–10 párů.
 • Další spodní a svrchní prádlo.
 • Podvlíkačky.
 • 3–6 triček (z nich alespoň 1 funkční). Pokud se člověk zpotí nebo zmokne, tak převlečení do suchého trička velmi urychlí regeneraci, čisté tričko na spaní.
 • 1–2 teplé mikiny, pokud nebereš teplou bundu, pak 2–3 teplé mikiny. Závisí také na tom, kolik a jak teplých triček si bereš. Pro někoho může být ideální si vzít např. funkční tílko, rolák, mikinu a pak jen lehkou bundu. Počítej s tím, že budeš potřebovat něco rezervního.
 • Pončo – zvláště pokud nemáš nové membránové vybavení.
 • Pláštěnku na krosnu
 • Návleky
 • Trekové hole – snaž si je zajistit a nezapomeň si vyměnit talíře na zimu, tj. větší.
 • Psací potřeby – tužka + malý blok
 • Nůž, lžíce
 • Sluneční brýle

Doporučené

 • Hygienické potřeby (zubní kartáček, pasta, mastný krém na obličej, jelení lůj, opalovací krém)
 • Ručník, chceš-li, ale určitě jen malý.
 • Mobil
 • Nabitou powerbanku (pokud máš)

Co by se ještě mohlo hodit:

 • Deník, psací potřeby, ale nevím, jak se ti bude zkřehlými prsty psát.
 • Ondřejovská mast/vazelína, hřejivá mast může pomoci při svalové regeneraci. Iontové nápoje (v prášku), vitaminy atp.
 • Noviny na sušení bot.
 • KPZ
 • Šitíčko
 • Sáčky / igelitové tašky na jídlo, na oddělení věcí, odpadky.
 • Android/iOS aplikace mapy.cz s offline slovenskými mapami.
 • K plynovému vařiči druhé víčko od ešáku (na zahřívání bombičky teplou vodou).

Sněží

Pád na cestě