Rampouch Z-42

Zveme tě na několikadenní zimní zážitkovou akci pod taktovkou Hnutí Brontosaurus – Rozruchu a Velkého vozu. Pojeď s námi na výpravu Rampouch Z-42 do zasněžených Jeseníků, kde tě čeká dobrodružné putování se skupinou podobně naladěných lidí, doplněné pestrým programem na aktuální společenské téma.

Co tě čeká?

 • Zažiješ si zimní přírodu, aniž bys riskoval(a) omrzliny,
 • vyzkoušíš si rozdělání ohně na sněhu,
 • budeš putovat na sněžnicích a spát ve stanu (či v záhrabu),
 • různorodý tematický program ve Velkých Losinách a hřebenu Jeseníků.

Nejedná se o extrémně fyzicky náročnou akci, přihlásit se může kdokoli, kdo má rád hory a pobyt v přírodě. Akci pořádají zkušení organizátoři z řad Hnutí Brontosaurus a Velkého vozu.

Stan a sněžnice

Základní fakta

Kdy?

pátek až středa 9. až 14. února 2018 (odjezd na akci v pátek 9. února v podvečerních hodinách, návrat ve středu 14. února taktéž v podvečerních či večerních hodinách, nutno se účastnit celé akce, pozdější příjezdy či dřívější odjezdy nejsou možné)

Kde?

Hrubý Jeseník, začátek akce ve Velkých Losinách.

Co?

Zimní zážitková akce, pořádá základní článek Hnutí Brontosaurus – Rozruch a spolek Velký vůz.

Jak?

Dvě z pěti nocí budeme ubytováni pod střechou v teple. Součástí akce je třídenní putovní část, na které budeme tři noci spát ve stanech či v záhrabu.

Pro koho?

18–30 let (výjimky jsou možné)

Cena?

1300 Kč (při vyplnění a odeslání přihlášky do 22. 12. 2017), 1600 Kč (při vyplnění a odeslání přihlášky po 22. 12. 2017)

Stipendijní fond

Rád(a) bys jel(a), ale z finančních důvodů je to pro tebe obtížné? Pak můžeš využít náš stipendijní fond. Napiš nám, proč bys právě ty potřeboval(a), abychom ti na účastnický poplatek přispěli až 1000 Kč. Nebudeme nikde zveřejňovat, kdo stipendijní fond využil.

Líbí se ti myšlenka stipendijního fondu, ačkoli sám/sama ho nepotřebuješ? Pak je tu možnost do něj přispět. Částku, kterou za kurs zaplatíš, můžeš libovolně zvýšit, rozdíl mezi cenou kursu a tím, co zaplatíš, odešleme do stipendijního fondu. Velmi si vážíme každého, kdo do stipendijního fondu takto přispěje, ať je jeho příspěvek jakkoli vysoký.

Tým akce Rampouch Z-42

Blanka

Blanka

Katka

Katka

Koty

Koty

Lukáš

Lukáš

Martina

Martina

Milan

Milan

Přemek

Přemek

Vlaďka

Vlaďka

Wawi

Wawi

FAQ — často kladené otázky

Pokud tu nenajdeš odpověď na svou otázku, neváhej se nás zeptat e-mailem – Kontakty najdeš tady.

 • Pro koho je akce určena?

  Pro lidi, kteří chtějí zažít putování a spaní v zimní přírodě. Měl(a) bys mít zkušenost s letním puťákem, se spaním venku, odhodlání tolerovat jistou míru nepohodlí, ochotu spolupracovat s ostatními, chuť zkoušet nové věci a náladu si občas zablbnout. Akce je koncipována tak, že by ji zdravý člověk měl bez problémů zvládnout, pokud bude dodržovat základní principy pro chování v zimní přírodě.

 • Co všechno zahrnuje uvedená cena?

  V ceně je zahrnut program, ubytování (dvě noci pod střechou v teple), strava (mimo stravy na putovní části), pitný režim a půjčovné sněžnic. V ceně není zahrnuta doprava na akci a z akce. Budeme však organizovat společnou dopravu na akci i z akce, a to tak, aby jízdné bylo co nejlevnější.

 • Nikdy jsem na žádné podobné akci nebyl(a). Jak si to mám představit? Co je to vlastně zážitkovka?

  Několik dní plných zážitků. Denní i noční hry, zimní putování, chvíle vyčerpání i odpočinku, inspirující okamžiky, řada podnětů, které možná vnesou do tvého života něco nového. Zážitkovka: Je to takový tábor pro dospělé. Nebude na něm žádná celotáborová hra, ale přitom pestrý program od rána do večera, občas i do noci či do rána.

 • Noční hry a zima, to se mi nechce líbit. Není to nepříjemné?

  Je to výzva. Máš šanci dokázat, že to zvládneš, a posunout tím své hranice, rozšířit si obzory. Pocit uspokojení z překonávání a překonání překážek a nastražených léček je veskrze příjemný. Nemluvě o následné relaxaci. Navíc program bude pečlivě sestaven tak, aby ti přinesl zážitky, ale nezničil tě.

 • Kouřím/denně holduji alkoholu. Je to problém?

  Na akci je absolutní zákaz alkoholických nápojů. V zimě obecně nedoporučujeme zahřívat se alkoholem (maximálně až v bezpečí chaty). Alkohol způsobuje rychlejší ztráty tepla a tím pádem i výrazně vyšší pravděpodobnost umrznutí. Není povolen ani iontový nápoj v podobě piva či placatka na zahřátí. Přestávky na cigaretu uprostřed programu mohou rušit tebe i ostatní.

 • Jsem hodně zimomřivý/á, přežiju to?

  S vhodným vybavením (poradíme) může každý zdravý člověk být venku bez zdravotních potíží. V záhrabu či iglú může být až překvapivě teplo.

 • Byl(a) jsem už na dvou zážitkovkách. Má smysl, abych jezdil(a) na vaši akci?

  Určitě ano, akci vymýšlíme pro lidi jako ty, kteří už třeba na zážitkové akci byli, ale spojení prázdninovky a zimy pro ně může být nové.

 • V zimě spím venku běžně, nebude to pro mě nuda?

  Myslíme si, že ne. Program, který připravujeme, je různorodý a náročný po různých stránkách.

 • Co se stane, když to nebudu zvládat?

  Při plánování uvažujeme o bezpečnosti, a když něco nebudeš zvládat, vždy budeš mít nějakou možnost “přestávky” nebo pomoci. Program na akci je dobrovolný, nebudeme tě tedy do ničeho nutit.

 • Kolik tam bude lidí?

  Na začátku ideálně 16, maximálně 18 účastníků (včetně tebe), 9 organizátorů. V průběhu akce se ti může zdát, že bude lidí více nebo méně, někdy můžeš být i úplně sám/sama. A na konci bychom byli rádi, kdyby nás bylo alespoň tolik jako na začátku.

 • Mohu si s sebou vzít své oblíbené zvířátko?

  Litujeme, ale účast zvířecích miláčků na akci není možná.

 • Budu tam mít vůbec nějaké volno?

  V programu samozřejmě počítáme i s přiměřeným odpočinkem, budeš mít čas popovídat si s ostatními účastníky nebo v klidu o samotě popřemýšlet nad všemi zážitky. Většina akce je ale naplněna nejrůznějšími aktivitami. Veškerý program je dobrovolný, pokud se však chystáš vyrážet na soukromé celodenní výlety do okolí, je asi lepší zvážit, jestli bys raději neměl(a) jet na chatu s kamarády.

 • Mohu s sebou vzít svou manželku/dědečka/tchyni/vnoučátka?

  Proti rodinným příslušníkům či jiným oblíbencům splňujícím kritéria účastníka nic nenamítáme. Ale zvaž dobře, zda i oni se chtějí aktivně zúčastnit programu, a počítej s tím, že rozhodně ne vždy budete moci být spolu a někdy byste mohli být i takříkajíc “postaveni proti sobě”.

 • Mám zdravotní handicap, mohu se akce i tak zúčastnit?

  Napiš nám detaily, uvidíme.

 • Jsem vegetarián(ka). Umřu na akci hlady?

  Předpokládáme vaření jídel, kdy bude dostupná i vege varianta. Případná další omezení budeme muset projednat individuálně.

 • I o dovolené musím několikrát denně vyřizovat maily a být na telefonu k dispozici svým obchodním partnerům. Půjde to?

  Těžko. Leda by sis přivezl(a) vlastní notebook s bezdrátovým připojením k internetu a navíc ho dokázal(a) spolu se svým mobilním telefonem za všech okolností uchránit před sněhem, vodou, ohněm, nečistotami a nárazy všeho druhu. Jakkoliv ti nedoporučujeme to zkoušet, zajímalo by nás, jestli je to možné. A navíc – uvaž, že času a chuti na komunikaci s vnějším světem budeš mít zřejmě zatraceně málo.

 • Můžu z akce odjet na služební cestu a zase se vrátit?

  To by asi nešlo. Akce vyžaduje tvoji fyzickou i psychickou přítomnost po celou dobu.

Stopy ve sněhu

Uvnitř

Přihláška

Přihlašování bylo ukončeno. Máš-li o akci zájem, napiš nám na e-mail 4rampouch2{zavinac}seznam.cz. Pokud se uvolní místo, budeme tě kontaktovat.

Vybavení

Co by sis měl(a) vzít s sebou

Kdybys měl(a) problém se sehnáním nezbytného vybavení, napiš nám, možná budeme schopni poradit, kde ho zapůjčit. Pokud máš další dotazy k vybavení, pak také určitě napiš. Přizpůsob prosím svou výbavu aktuálnímu počasí a svému zdraví. Pamatuj, že na akci se bude rozdělávat i oheň. Tedy není příliš rozumné s sebou brát nejnovější membránové vybavení v hodnotě desítek tisíc korun. Povinné vybavení budeme kontrolovat, a pokud ho nebudeš mít, pak se může stát, že se na výpravu vůbec nedostaneš.

Nezbytné:

 • Zimní spacák / 2 třísezónní spacáky (komfort okolo -5 vnitřní, vnější třeba i kolem 0), které lze vložit do sebe. Ideální je péřový spacák, který má komfort okolo -15 níže, extrém -30. Další kombinace může být následující: místo vnějšího spacáku použít žďárák, ale pak je třeba, aby vnitřní spacák byl trochu teplejší než v případě dvou spacáků (komfort -10). Pozor, nestačí pouze zkoumat hodnoty na spacáku (mohou být zavádějící a každý jsme jiný)! Je dobré vědět, že se ve spacáku opravdu v noci v zimě vyspíš. Vyzkoušej to prosím před akcí!
 • Karimatku, nejlépe alespoň 1,4 cm tlustou nafukovačku či 1,4 cm tlustou karimatku z EVA pěny, nebo dvě obyčejné karimatky, možno doplnit alumatkou, opravdu však nestačí pouze jedna alumatka! Pamatuj, že při spaní na sněhu je nejdůležitější být dobře izolován od země.
 • Boty kotníkové, nejlépe kožené pohorky, nepromokavé, vyšláplé. Před cestou je nezapomeň ošetřit (vhodný je vosk na boty).
 • Krosna – kvalitní batoh, který se ti dobře ponese. Na batohu by neměly být navěšeny těžké igelitky atp. Při volbě batohu dbej na pohodlí svých zad.
 • Kalhoty – stačí např. softshellové. Kalhoty by měly být teplejší, nicméně není úplně vhodné brát si oteplováky, v kterých se člověk snadno zapotí (i ty se ale v případě nedostatku mohou použít). Ideální jsou pevné kalhoty s membránou, ale rozhodně nejsou nutné.
 • Rukavice – nejlepší jsou palčáky z kůže, které jsou péřové nebo plněné jiným vhodným materiálem. Použitelné jsou ovšem i třeba lyžařské rukavice. Pokud si rukavice nechceš zničit, nebo bys v palčácích byl(a) příliš neohrabaný/á, pak vezmi i prstové rukavice na práci. Další možností jsou prstové rukavice s vložkou.
 • Čepice
 • Bunda – je možné použít slabší bundu pro pohyb, večer pak v kombinaci s teplou mikinou navíc. Další možností je péřovka či lyžařská bunda, ale počítej s tím, že ti v ní může být občas krapet horko. Je možno vzít si lehkou bundu na pohyb a teplou pak na večer, ale v tom případě zase počítej, že jednu bundu vždy poneseš na zádech.
 • Termoska – alespoň litrová a nejlépe ověřená, že v ní vydrží nápoj teplý celý den.
 • Zapalovač, sirky, popř. kdo si rád hraje, tak křesadlo.
 • Jídlo – co si budeš muset vzít, bude upřesněno před akcí. V zimním období se doporučuje jíst jídla s vysokou výživovou hodnotou. Např. chleba se sádlem, škvarky, vysočinu, ale existují i méně masité možnosti: čokoláda, oříšky, sušené ovoce, proteinové tyčinky ze soji atd.
 • Pet lahev na 1,5 l.
 • Čelovka + náhradní baterky.
 • Občanka, kartička pojištěnce a dostatečná hotovost – alespoň 500 Kč (budeme končit v restauraci, cesta zpátky něco stojí + pro strýčka příhodu, kdyby potřeboval nějaký drobák).
 • Léky, které užíváš + něco proti nachlazení/bolení v krku.
 • Termofolie – měla by být dostupná v lékárně, může být velmi užitečná v případě podchlazení.
 • Šátek – na krk/hlavu/zavázání očí.

Nezbytné pro skupinu:

Z následujícího vybavení vezmi prosím to, o které jsme tě požádali e-mailem. V případě, že by to nešlo, dej nám prosím obratem vědět.

 • Stan – napiš nám prosím do dotazníčku, jaký stan bys mohl vzít. Pokud nemáš, pak tě přidělíme k někomu, kdo mít bude.
 • Lopata na sníh
 • Ešus, vařič – nejlépe nějaký, který je použitelný i v zimě (plynový vařič, bomba s čtyřsezónní směsí a alespoň 400 g).
 • Lékárnička

Velmi žádoucí:

 • Ponožky, nejlépe nějaké teplé do pohorek. Proti puchýřům je dobré používat více párů najednou. Pokud se namočíš, tak je velmi příjemné si přezout ponožky, než budeš mít z nohou dva rampouchy, proto doporučujeme s ponožkami nešetřit a vzít si klidně 4–10 párů.
 • Další spodní a svrchní prádlo.
 • Podvlíkačky.
 • 3–5 triček (z nich alespoň 1 funkční). Pokud se člověk zpotí nebo zmokne, tak převlečení do suchého trička velmi urychlí regeneraci, čisté tričko na spaní.
 • 1–2 teplé mikiny, pokud nebereš teplou bundu, pak 2–3 teplé mikiny. Závisí také na tom, kolik a jak teplých triček si bereš. Pro někoho může být ideální si vzít např. funkční tílko, rolák, mikinu a pak jen lehkou bundu. Počítej s tím, že budeš potřebovat něco rezervního.
 • Pončo – zvláště pokud nemáš nové membránové vybavení.
 • Pláštěnku na krosnu
 • Návleky
 • Trekové hole – snaž si je zajistit a nezapomeň si vyměnit talíře na zimu, tj. větší.
 • Psací potřeby – tužka + malý blok
 • Nůž, lžíce
 • Sluneční brýle

Doporučené:

 • Hygienické potřeby (zubní kartáček, pasta, mastný krém na obličej, jelení lůj, opalovací krém)
 • Ručník, chceš-li, ale určitě jen malý.
 • Mobil
 • Nabitou powerbanku (pokud máš)
 • Přezůvky na dovnitř do chaty (vezmi nějaké lehké)

Co by se ještě mohlo hodit:

 • Deník, psací potřeby, ale nevíme, jak se ti bude zkřehlými prsty psát.
 • Ondřejovská mast/vazelína, hřejivá mast může pomoci při svalové regeneraci. Iontové nápoje (v prášku), vitaminy atp.
 • Noviny na sušení bot.
 • KPZ
 • Šitíčko
 • Sáčky / igelitové tašky na jídlo, na oddělení věcí, odpadky.
 • Android/iOS aplikace mapy.cz s offline mapami.
 • K plynovému vařiči druhé víčko od ešáku (na zahřívání bombičky teplou vodou).

Sněží

Pád na cestě