Pražské budkování

Proč ptačí budky v Praze


V pražských parcích vyvěšujeme spolu s dobrovolníky ptačí budky, o které se pravidelně staráme. Jaký význam má vyvěšování ptačích budek?


Přirozeným stanovištěm k hnízdění velkého množství druhů ptáků jsou dutiny stromů. Ty se v dostatečném množství nachází v lesích s přirozenou skladbou dřevin. Ptáci tady hnízdí ve starých vykotlaných stromech. Tyto staré stromy ale v městských parcích a lesích téměř nenajdeme. Ptačí budky tak mohou v takovém prostředí představovat pro ptáky alternativu, která nahradí přirozená hnízdní stanoviště. Druhy ptáků využívající hnízdění v budkách jsou především sýkory, lejsci, rehkové, brhlíci nebo vrabci. Můžeme se také setkat s vyvěšováním budek pro sovy nebo rorýse, jejichž budky ale dosahují větších rozměrů než budky, které běžně v parcích vídáme.Samotným pověšením budek, ale práce nekončí, naopak. O ptačí budky je potřeba se pravidelně starat a udržovat je. Důležité je jejich čištění, zejména kvůli velkému množství parazitů, které v hnízdě zůstává. Úspěšnost zahnízdění se totiž každoročně snižuje v řádu desítek procent, pokud nedojde k vymetení starého hnízda. Spolu s čištěním také monitorujeme zahnízděnost ptáků v budkách.


Věšení a čištění ptačích budek realizujeme v rámci pracovně prožitkových víkendových akcí, pořádaných pod hlavičkou Hnutí Brontosaurus. Dobrovolníci a dobrovolnice z Hnutí Brontosaurus se o ptačí budky starají i na jiných místech v České republice. Například v Mikulčickém luhu nedaleko Břeclavi pečujeme více než 10 let o přibližně 220 ptačích budek. V Brně visí okolo 80 budek a každý rok se uskuteční nespočet večerních setkání, kdy se vyráží do parků ptačí budky čistit.


Historie


Na věšení a čištění ptačích budek jsme v Praze uspořádali následující víkendové akce:

podzim 2014, víkendovka Létám, zpívám, nebydlím


Vůbec první akce našeho projektu se uskutečnila na podzim roku 2014. V parku Cibulka jsme pověsili na 40 budek - sýkorníky a rehkovníky. V sobotu jsme práci zahájili výkladem ornitologa, kdy na Cibulku zavítaly i děti z pražského Brontosauřího oddílu. Další program víkendu byl motivován historií samotného parku Cibulka a jeho zakladatelem. Podívali jsme se také třeba na Malostranský hřbitov, putovali po Praze podle starých map nebo protančili večer na naší brontosauří kanceláři. Koneckonců, podívejte se na reportáž o víkendu a na fotky z akce

podzim 2015, víkendovka Ptákovina


Druhý rok jsme pověsili jsme dalších několik budek (špačníky a sýkorníky) tentokrát v parku Ladronka. Opět nechyběl úvod do práce s ornitologem, abychom věděli, jak správně budky věšet. Následně jsme se hromadně přesunuli na Cibulku, kde jsme vyčistili námi pověšené ptačí budky. Kromě práce jsme si trochu zaluštili šifry a prošli se noční starou Prahou až na Petřín, kde jsme mimo jiné hledali recept na štěstí. Opět si můžete přečíst reportáž z víkendu a podívat se na fotky.

podzim 2016, víkendovka Home:les


Tento rok nás čekalo čištění všech našich přibližně 80 ptačích budek. Potřetí s žebříky a souřadnicemi budek, to už pro nás byla hračka a ani nám nevadilo, že akorát napadl sníh. Venku byla už trochu větší zima, tak jsme si zahráli larp a divadlo a zabývali se tématem domova. Podívejte se na fotky z akce.

podzim 2017, víkendovka Praha stobudkatá


V říjnu jsme pověsili posledních 15 ptačích budek - sýkorníky, špačníky a lejskovníky, a to v Oboře Hvězda, a zároveň jsme opět vyčistili naše stávající budky. Úvod do práce nám zpestřil ornitolog, který nám pomocí ornitologických metod odchytil a ukázal spoustu druhů ptactva v parku Cibulka. Následný víkendový program nás prostřednictvím pověstí o staré Praze zavedl zpátky do minulosti a na spoustu zajímavých a tajuplných míst. Podívejte se na fotky.

podzim 2018, víkendovka V hlavní roli: Budka


Během podzimního víkendu jsme zvládli vyčistit všechny naše ptačí budky na Cibulce, Ladronce a ve Hvězdě. Volný čas jsme trávili v Základní umělecké škole, která nám poskytla dostatečné zázemí pro hudební vyžití a pro zážitkový program, který na téma sociálních rolí.