Lokalita

Východní Krkonoše, PP Sklenářovické údolí.

Tábor se bude odehrávat ve východní části Krkonoš, v okolí vesničky Horní Maršov. Do této oblasti pojedeme již několikátým rokem a máme zde spoustu oblíbených míst kde můžeme žít, spát, jíst, pracovat, kde nás uvidí rádi a kam se rádi podíváme my. Tábor nestrávíme na jednom místě, ale poznáme z Krkonoš mnohem víc.

Místem, kde strávíme nejvíce času, je Sklenářovické údolí. Zde se nachází bývalá obec Sklenářovice (Glasendorf), která brzy po válce kvůli odsunu obyvatel zůstala opuštěná. Srdcem této přírodní památky protéká Zlatý potok, který sem kdysi přinesl zlatou horečku a přes který se klene jedinečný středověký kamenný most.

Nyní je zde překrásné, téměř liduprázdné údolí, kde Sklenářovice sice již neuvidíte, ale pomocí mnoha indicií vytušíte, že zde byly. A zvláště tam, kde zbyly jen rozvaliny bývalých sudetských statků, byla krajina kolem lemována stromy, šedesát let neprořezávanými, neotrhávanými, zapomenutými...

Nad Sklenářovickým údolím se tyčí Rýchorský kříž s dalekým výhledem do kraje, odsud je to už jen kousek na vyhlídku u Rýchorské boudy, stojící na vršku horského hřebene, za jehož horizontem už vykukuje Sněžka. I na její vrchol je to z naší louky pro leckoho nedaleko...

A onen genius loci? Jen na málo místech se můžete procházet sadem, přebíhat přes valy kamenů kdysi dávno nasbíraných hospodáři z polí a přemýšlet, jak se asi žilo těm, kteří již dávno odešli a v jejichž polorozbořených domcích se usídlily břízy a bez.